Bernardo Bellotto, Włoch, Wenecja, 1722–1780, Widok mostu w Dreźnie nad Łabą

850zł

To ogłoszenie wygasło.

Dodatkowe informacje

STANDobry
STYLInny styl
EPOKAWiek XVIII
MATERIAŁPapier
UlicaStarołęcka 7
MiastoPoznań
KrajPoland
Kod pocztowy61-361

Opis

Cena:
850

 

Bernardo Bellotto 1722–1780,

Widok mostu w Dreźnie nad Łabą

 

Vue du Pont de Dresden nad Łabą z częścią laterale de l’Eglise Catolique. Późniejszy druk ze starej płyty grawerskiej  na mocnym papierze czerpanym ze znakiem wodnym.
Format (płyta): 54,3 x 83,5 cm. Rozmiar arkusza: 79 x 107 cm.

 

Obraz Bellotto przedstawiający drezdeńską starówkę z kościołem Hofkirche i Frauenkirche z tzw. „Widokiem Canaletta” z pierwszego okresu twórczego Drezna (1747-1758) jest jednym z najsłynniejszych i najważniejszych dzieł wspaniałego włoskiego mistrza i pioniera nowszych perspektywiczne malarstwo wedutowe. Niedługo po ukończeniu obrazu Bellotto wykonał także ryt na miedzianej płycie i w 1748 roku po raz pierwszy pojawił się ten wielkoformatowy miedzioryt, co jest niezwykle rzadkie we wczesnych oryginalnych drukach. – Oryginalne miedzioryty zostały zniszczone podczas pruskiego bombardowania Drezna podczas wojny siedmioletniej w 1760 roku. W XIX i na początku XX w. wykonano ponownie tablice ze słynną ryciną (ostatnio z nieco innym podtytułem). Jest to rycina z późniejszej płyty rytowniczej.
Bernardo Bellotto, malarz ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta, uratował dla potomnych portretowane przez siebie miasto. Ten weducista, malarz Wenecji, Drezna, a w końcu Warszawy, był ceniony za skrupulatność swoich płócien, które nie stawały się jednak nigdy bezduszne. Uważa się, że do zapisu wyglądu portretowanych miejsc, używał camera obscura. Obrazy były w każdym razie na tyle sugestywne, że odbudowując Warszawę, oparto się na jego malarstwie jako na fotograficznie pewnym.
Ale Bellotto, w Polsce używający przydomku swojego wuja – Canaletto – był także cenionym grafikiem, autorem około 40 kompozycji w technice akwaforty. Większość z nich powstała w Dreźnie, jednak kilka również nad Wisłą.

 

Przejdź na stronę sklepu

Certyfikowany Sprzedawca

5 czerwca, 2024 1:10 pm

Ogłoszenie wygasło

ID ogłoszenia 32065e719a0a7af8 wyświetleń: 575, dzisiaj: 1